Insula Zakynthos: unde să te cazezi, ce poți vizita și cât costă
Ți-ai planificat vacanța pe insula Zakynthos și vrei să afli mai multe despre ce poți face pe această insulă? Spre exemplu, unde să… Citește mai mult
Cauți cele mai frumoase plaje din Corfu? Ei bine, ai de unde alege: 200 de kilometri de coastă și peste 100 de plaje, unele cu pietriș și apă turcoaz, altele cu peisaje stâncoase și câteva cu nisip fin și intrare lină.
Corfu este situată în Marea Ionică, în nord-vestul Greciei și este ste cea mai nordică insulă din arhipelagul Insulelor Ionice.
Totodată, insula cu o plajă la fiecare 2 kilometri de coastă este și una dintre cele mai apropiate de continent, fiind situată la doar 3 km distanță de coasta albaneză.
Corfu este împărțită în trei mari zone: peisaje stâncoase în vest, plaje de pietriș și priveliști către muntele Pantokrator în nord-est, precum și plaje cu nisip fin în sud, ultimele fiind și cele mai accesibile în materie de prețuri.
Cele mai frumoase plaje din Corfu includ Porto Timoni, Agios Spiridon, Glyfada, Agios Gordios, Sidari și celebrul Canal d’Amour, dar și locuri spectaculoase precum Bataria din Kassiopi, Rovinia sau Myrtiotissa – plajă preferată a scriitorului Lawrence Durrell.
Spre deosebire de plajele din Creta, cunoscute pentru nisipul fin și plajele întinse, Corfu impresionează prin multitudinea peisajelor: golfulețe cu păduri de măslini, plaje cu relief stâncos și sectoare cu dune de nisip fin. Indiferent de gusturi, găsești ceva care să-ți placă.
Iată cele mai frumoase plaje de pe insula Creta:

Porto Timoni este formată din două golfuri gemene, separate de o fâșie îngustă de nisip, cu apa schimbând culorile de la albastru intens la verde smarald. Este una dintre puținele plaje din Corfu cu dublă deschidere la mare, alături de Limni Glyko (plaja mică).
Accesul se face pe jos, pornind din satul Afionas, pe un traseu de aproximativ 30 de minute. Deși drumul este ușor solicitant, priveliștea de pe stânci merită tot efortul. Ca alternativă, poți ajunge cu barca de la plaja Agios Georgios de Nord.
Plaja nu dispune de facilități. Pe scurt, nu sunt șezlonguri, magazine, baruri sau toalete. Așadar, ia-ți apă și gustări. O geantă frigorifică mică, de umăr, ar fi de mare ajutor.
La baza drumului care pornește spre plajă există o parcare amenajată. Parcarea te costă 5 euro pe zi de mașină sau 3 euro pentru scuter.
Dacă vrei să eviți aglomerația sau să găsești cel mai bun loc pe plajă, încearcă să ajungi înainte de 9:30 dimineața.

Paleokastritsa nu este o singură plajă, ci o serie de golfuri mici, cu ape cristaline de smarald și stânci pe fundal. Plaja principală a stațiunii este Agios Spiridon, o plajă mărginită de stânci, formată dintr-un mix de nisip și pietricele.
Cât despre facilități, plaja este amenajată cu șezlonguri și umbrele dar și vestiare, duș, o parcare generoasă și rampă de acces pentru persoanele cu dizabilități. Setul de 2 șezlonguri și o umbrelă costă 30 de euro.
Deși golful este pitoresc iar apa vine în nuanțe spectaculoase de turcoaz, plaja devine superaglomerată în vârf de sezon.
Dacă nu vrei să plătești parcare, îți recomand să te plimbi câteva minute în spatele plajei, sigur vei găsi un loc gratuit.
La distanțe scurte față de centrul stațiunii, poți vizita și:
Recomandare: Închiriază o barcă mică din port pentru a explora peșterile marine din zonă. Ia cu tine și încălțăminte de apă dacă planifici să vizitezi mai multe plaje din acea zonă.

Glyfada este una dintre cele mai populare plaje din Corfu, fiind o plajă cu nisip și pietriș, cu lungimea de peste 1 km. Intrarea în apă este lină, ceea ce o face potrivită și pentru familiile cu copii mici.
Peisajul este de vis, cu pădurile care acoperă masivul din spatele plajei. Plaja este de asemenea foarte bine organizată, în special pentru familiile cu copii, fiind dotată cu șezlonguri, umbrele, salvamari, baruri și taverne chiar pe mal.
Accesul este facil, putând ajunge cu autobuzul din Corfu Town sau cu mașina. Prețul unui bilet de autobuz este de 3 euro de persoană, iar cursa operată de KTEL Kerkyras (linia B17) durează 45 de minute.
Dezavantajul principal este aglomerația din vârf de sezon. Dacă ajungi după ora 10:00, șansele să găsești un șezlong liber sunt nule. Asta în ciuda faptului că 2 șezlonguri și o umbrelă costă 40 de euro. Acestor prețuri li se mai adaugă și parcarea de 10 euro.
Activitățile nautice disponibile pe plajă includ windsurfing, jet-ski și paddleboarding. De asemenea, la mică distanță de plajă se află și un supermarket.
În apropiere se află satul Pelekas, unul dintre cele mai frumoase sate tradiționale de pe coasta de vest a insulei Corfu. Situat la 270 m deasupra mării, sătul de la 14 km de Corfu Town găzduiește unul dintre cele mai frumoase locuri de unde poți admira apusul: Kairer’ Throne. Locul îl găsești pe Maps cu numele Kaiser William II Observatory.

Agios Gordios este cea mai frumoasă plajă cu nisip fin din Corfu, situată într-unul dintre cele mai spectaculoase golfuri de pe coasta de vest, la aproximativ 18 km de Corfu Town. Plaja se întinde pe circa 1.5 km, mărginită de dealuri împădurite și stânci verticale impresionante, cu un peisaj care îți taie respirația mai ales la apus.
Este o plajă bine organizată, cu zone de șezlonguri și umbrele dar și zone libere generoase, dușuri, baruri și taverne direct pe mal. Șezlongurile sunt disponibile contra cost sau gratuit dacă faci consumație la barurile care le administrează. Dintre restaurantele bine cotate de pe plajă, merită menționate Thalassa, Ortholithi și Tavernaki Green Stone – ultima, o afacere de familie cu atmosferă cozy și o plăcintă de portocale cu înghețată pe care nu o vei uita.
De reținut: la intrarea în mare există pietre, deci încălțămintea de apă este recomandată. Nisipul se încinge tare la prânz, iar în zilele cu vânt mai puternic se pot forma valuri mari, întrucât plaja are deschidere largă spre mare.
Poți ajunge cu autobuzul Green Bus din Corfu Town pentru 2.2 euro de persoană, cursa durând în jur de 40 de minute. Parcarea este disponibilă în zona din spate a plajei, unele locuri private, altele gratuite pe marginea drumului. Depinde de perioada în care ajungi.

Plaja Sidari, situată pe coasta nordică a insulei, este plaja centrală a stațiunii Sidari, una dintre cele mai îndrăgite din insula Corfu. Este o plajă Blue Flag, cu nisip fin, intrare lină în mare, dotată cu șezlonguri și umbrele. Așadar, este o plajă potrivită pentru familiile cu copii.
Plaja este organizată cu șezlonguri și umbrele, care pot fi ocupate în schimbul unei consumații la barurile sau terasele amplasate în spate. Două șezlonguri și o umbrelă pe plaja din Sidari costă 30 de euro pe zi.
În apropiere se află și cțteva centre de sporturi acvatice. De asemenea, aici este amenajat și un mic parc acvatic.
Accesul la plajă este facil, iar pe lângă tavernele situate în spatele plajei, se află și un supermarket. Dacă viin dinspre Corfu Town, faci aproximativ o oră de mers cu mașina. Dacă preferi autobuzul, poți lua autobuzul din zona Mantouki (Corfu Town), prețul unui bilet fiind de 3.5 euro pe sens.
Pe hartă, plaja este marcată cu nume diferite: Sidari Beach – în partea opusă portului și Paralia Sidari – spre port. De fapt este una și aceeași plajă.
Urcând mai sus spre capătul nordică al stațiunii Sidari, găsim plaja Canal D’Amour, tradusă drept Canalul Dragostei.

Canal D’Amour este o minune a naturii care constă în stânci de gresie erodată de acțiunea vântului și a apei mării. Această eroziune naturală, dincolo de generarea unui relief unic chiar pe plajă, a dus și la crearea unor piscine naturale și culoare prin care poți înota.
Plaja are nisip iar intrarea în mare este lină. Cu toate acestea, îți recomand să verifici prognoza vântului deoarece în zilele cu vânt, se formează valuri.
Pe Maps sau Waze, plaja canalului o găsești cu numele Kanali tou Erota.
Satul Sidari se află la câțiva pași, cu taverne și magazine.
Pentru a ajunge aici, dacă viin dinspre Corfu Town, poți lua autobuzul. Cursa durează o oră și 15 minute și costă 3.4 euro de persoană. Dacă vrei să te bucuri de canal, e bine de știut că există o parcare cu plată (5 euro/mașină) sau poți parca gratis la câteva sute de metri distanță.
Pont: Dacă prinzi aglomerație sau Canal D’Amour nu e pe gustul tău (nici Sidari), o alternativă bună este plaja Apotripiti, situată între Sidari și Agios Stefanos Avliotes. Este o alternativă mai liniștită, fiind o plajă cu nisip fin de culoarea și textura lutului, ascunsă într-un mic golf stâncos, acoperit de păduri. Intrarea în mare este lină, fiind potrivită pentru familiile cu copii mici.

Plaja Agios Georgios Pagon, se întinde pe o lungime de 2 km și este formată în mare parte din nisip, având totodată distincția Blue Flag.
Cu o lățime la fel de generoasă, plaja este organizată mixt, cu sectoare de șezlonguri și umbrele, precum și zone libere pentru a-ți pune prosopul direct pe nisip.
Prețurile în iulie-august pot ajunge până la 30 de euro pentru 2 șezlonguri și o umbrelă, însă dacă nu te interesează să stai în primele rânduri, poți obține aceleași beneficii la 20 de euro (2 șezlonguri + o umbrelă).
Partea sudică a plajei este ideală pentru familiile cu copii datorită intrării line în mare.
În apropiere ai parcare gratuită, magazine, baruri și taverne. Plaja dispune și de centre de sporturi nautirce, de la skijet la windsurfing sau zbor deasupra apei cu flyboard-ul. De asemenea, cei de la Sun Fun Club închiriază bărci cu motor de până la 30 cai putere, nefiind necesar un ermis de conducere al ambarcațiunilor mici.
Tot de aici poți lua barca spre plaja Porto Timoni, dacă nu vrei să ajungi pe jos din Afionas.
Dacă tot ajungi aici, merită să vizitezi și bisericuța Agios Georgios, cocoțată deasupra golfului, și să urci în satul Afionas. De asemenea, dacă ai chef de o plimbare, mergi pe traseul măgarilor – o potecă cu priveliște de vis asupra golfului. Tot în apropiere se află și satul Pagoi, aici fiind filmat For Your Eyes Only din 1981, film în care joacă James Bond.

Plaja Barbati este situată pe coasta de nord-est a insulei și se remarcă prin turcoazul apei și priveliștea asupra muntelui Pantokrator, cel mai înalt vârf din Corfu.
Ca amplasare, este situată între stațiunile Ipsos și Nissaki. Este una dintre cele mai frumoase plaje din nord-estul insulei, având un aspect mai îngust față de Glyfada sau Paleokastritsa.
Nu căuta nisip pe plajă, deoarece este o plajă de pietricele plate, netede. Cu toate astea, odată ce pășești în apă până la genunchi, vei avea parte de nisip.
Situată la doar 20 km de Corfu Town, plaja este premiată cu Blue Flag și este organizată, cu șezlonguri, umbrele precum și punct de salvamar. Pe mal există câteva baruri și taverne, însă facilitățile nu sunt punctul forte, spre deosebire de Ipsos sau Dassia.
De reținut: panta de intrare în mare este mai abruptă în această zonă, deci nu este prima alegere pentru familiile cu copii foarte mici. Cu toate acestea, pentru iubitorii de snorkeling e prima alegere din Corfu.
Dacă vii cu mașina, e bine să ajungi înainte de 9:00 dimineața pentru a prinde un loc de parcare. Sunt puține și se ocupă la primele ore ale dimineții!

Kassiopi este un golf retras situat pe coasta nord-estică a insulei Corfu cu port, castel, oraș și câteva plaje spectaculoase: Pipitos, Mpataria (sau Bataria), Kanoni (între Pipitos și Mpataria) și Kalamionas – plaja centrală și cea mai mare plajă din localitate.
Plaja centrală, Kalamionas, se află la 1 km distanță de Portul Kassiopi și o poți găsi pe hartă cu numele Paralia Kalamionas. Este o plajă cu pietriș, însă datorită amplasării este ferită de vânt, și ca atare, nu sunt valuri. Plaja este organizată însă ai suficient loc și pentru a-ți întinde prosopul. În spatele plajei se află și câteva taverne (Janis – pe care îl recomandăm, sau The Goat), respectiv baruri (Albastross Beach Bar sau Venus).
Ce o diferențiază de celelalte plaje este prezența ruinelor castelului venețian, vizibil chiar de pe plajă.
Cu toate astea, cea mai frumoasă plajă din Kassiopi este Bataria Beach (numită și Paralia Mpataria). Este printre cele mai spectaculoase plaje din Corfu în ceea ce privește cadrul natural.
Practic sunt 2 golfuțele, unul lângă altul, ambele cu apă turcoaz, plaja fiind adăpostită oarecum de vânt. Nu e cu nisip ci cu pietricele albe și netede, de unde vine și smaraldul apei. Îți recomand să-ți iei încălțări de apă.
Peisajul stâncos și culoarea mării fac din această plajă o locație de vis. La orizont se vede coasta Albaniei.
Sunt și aproximativ 30 de șezlonguri amplasate pe plajă. Un șezlong în iulie-august costă 17 euro. WiFi-ul este gratuit. Dacă vrei să prinzi unul liber, trebuie să ajungi până în ora 10:00 dimineața.
Ca sfat, nu uita să-ți închizi datele mobile deoarece, fiind în apropierea Albaniei, e posibil să prinzi semnal GSM de acolo și să ți se mute rețeaua automat pe Albania. Astfel, nu vei avea surprize la factură!
Parcarea e gratuită, însă sunt doar 15-20 de locuri la baza plajei. Prinzi loc liber doar dacă vii înainte de 9:30-10:00 dimineața, mai ales în iulie și august. În cazul în care nu ești printre norocoși, poți parca în port, la 15 minute de mers pe jos.
Iar de mâncat, poți servi masa la restaurantul astro. Au parcare rgatuită și mâncarea este foarte bună.
Din Corfu Town sunt aproximativ 35 km pe care-i poți parcurge cu mașina în mai puțin de o oră.
Iar înainte de a pleca, nu rata portul Kassiopi. Apusurile de aici sunt spectaculoase.
Pentru familiile cu copii, recomand plaja Kalamaki din apropiere. Nisipul fin și intrarea lină fac din această plajă situată la doar 6 km distanță de Kassiopi una dintre cele mai faine locuri pentru cei mici. În plus, plaja nu este aglomerată.
Dacă totuși rămâi în Kassiopi, poți închiria o barcă mică pentru a explora golfulețele izolate din apropiere. Îți recomandăm să închiriezi de la Filipos (se află în port). Închirierea unei bărci fără permis de conducere (30 cp) costă 150 euro pe întreaga zi, cu combustibil inclus.

Rovinia este o plajă mică și izolată din vestul insulei Corfu, amplasată într-un cadru natural stâncos și împădurit. Întrucât este foarte puțin cunoscută, plaja este deosebit de liniștită.
Accesul se face pe jos, printr-o pădure de măslini, traversare care îți ia aproximativ un sfert de oră.
Plaja este formată din pietriș fin și nu are nicio infrastructură turistică, așadar nu vei găsi umbrele, șezlonguri sau restaurante. Intrarea în apă nu este nici bruscă, nici lină, fiind potrivită pentru a înota. Iar în apropiere se află și un mic camping.
Așadar, Rovinia este una dintre cele mai puțin aglomerate plaje din Corfu, fiind ideală pentru cei care vor să audă sunetul valurilor.
Asta vine la pachet cu lipsa facilităților. Nu uita să-ți iei cu tine o geantă frigorifică de umăr, comodă pentru traseu. Asta pentru că merită din plin să te bucuri de o băutură rece după traseul prin pădure.

Kontogialos, cunoscută și ca Pelekas Beach, este situată pe coasta de vest, la câțiva km de satul Pelekas. Se remarcă prin nisipul auriu fin și intrarea lină în apă.
Deși se spune că ar fi numită și Pelekas Beach, de fapt numele plajei este Kontogialos, numele de Pelekas fiind al satului situat pe deal. Din acest motiv, niciun grec nu știe de numele Pelekas Beach. Pe hartă o găsești ca Paralia Kontogialos (paralia însemnând plajă în greacă).
Mărginită de dealurile împădurite de pini și plantațiile de măslini, plaja Kontogialos este una dintre cele mai frumoase plaje cu nisip fin din Corfu.
Cu o lungime de peste 500 de metri și o lățime de aproximativ 30 de metri, este suficient de generoasă pentru toate gusturile.
Pe plajă exista un sector cu șezlonguri, umbrele și dușuri – sectorul fiind destul de mic comparativ cu zona liberă pentru cearșaf. Prețul în vârf de sezon este între 20 și 30 de euro pentru 2 șezlonguri și o umbrelă.
Accesul spre plajă se face pe un drum destul de dificil, cu pantă medie, însă așa cum taxiurile urcă și coboară fără nicio problemă, n-ar trebui să întâmpini probleme dacă garda mașinii nu este foarte joasă. Când ajungi la intersecția în formă de T, după ce ieși de pe drumul care duce spre Pelekas, virează la dreapta.
Seara, o cină tradițională în Pelekas, sătucul cocoțat sus pe deal, merită tot efortul. Numai pentru priveliștea panoramică asupra coastei.

Plaja Myrtiotissa este amplasată în vestul insulei Corfu și a fost considerată de scriitorul Lawrence Durrell una dintre cele mai frumoase plaje din lume.
Este o plajă mică, ascunsă sub un perete stâncos, cu umbră naturală în prima parte a zilei.
Înainte era considerată plajă de nudiști însă, odată cu afluxul de turiști, zona acestora s-a mutat în stânga plajei, cum te uiți spre mare. Cu toate astea, este mai indicat să nu mergi dacă ești cu cei mici.
Accesul se face pe jos, coborând o pantă (asfaltată) abruptă de 200 de metri, pornind de lângă restaurantul de sus. Cel mai bine e să ai o pereche de adidași până ajungi pe plajă.
Cât despre parcare, sunt câteva locuri pe marginea drumului, sus, însă dacă ajungi după 09:30 sunt mici șansele să mai prinzi vreun loc.
Setul de 2 șezlonguri și o umbrelă costă 25 de euro și pot fi închiriate de la doamna cu chioșcul.
În iulie și august, plaja devine aglomerată, motiv pentru care îți recomand să mergi în prima parte a zilei. Ai umbră naturală și e mult mai liniștită dimineața.
Cele mai frumoase plaje cu nisip fin din Corfu includ Agios Gordios, Arillas, Astrakeri, Gardenos, Marathias, Kalamaki, Issos și Agios Stefanos de Nord.
Deși Agios Gordios a fost descrisă mai sus, vom continua lista cu celelalte. Așadar, dacă nisipul fin este criteriul principal în alegerea plajei, iată ce-ți poate oferi Corfu în materie de plaje cu nisip fin:

Arillas este o plajă cu nisip fin auriu pe coasta de nord-vest a insulei, la 36 km de Corfu Town. Are o lungime generoasă, cu zona centrală organizată cu șezlonguri și umbrele, iar extremitățile cu stânci de argilă pe fundal și un aspect mai sălbatic.
Intrarea în apă este lină, fără pietre, ceea ce o face una dintre plajele cele mai potrivite pentru familii cu copii din nordul insulei. Două șezlonguri și o umbrelă costă în jur de 10 euro, unele incluzând și o apă rece la frapieră. Poți închiria șezlonguri în dreptul tavernei Portofolio. În plin sezon, pe plajă apare și un mic parc acvatic – Delfino Aqua Park – cu o oră de acces taxată cu 10 euro sau 20 euro pentru o zi întreagă.
Accesul este facil, cu parcare în apropiere. Tavernele și micile magazine din spatele plajei îți oferă tot ce ai nevoie pentru o zi întreagă fără să te deplasezi.
Pont: Porto Timoni se află la 3.5 km, în Afionas. Merită să te abați de la drum deoarece este considerată una dintre cele mai faine plaje de pe insulă.

Agios Stefanos de Nord este o plajă foarte lată din nord-vestul insulei, situată la 2.8 km de Arillas. Ca atare, este potrivită familiilor cu copii.
De-a lungul plajei există câteva baruri și taverne, unele moderne cu muzică chill, altele tradiționale. Printre cele mai apreciate se numără Mistral, Mango și Manthos.
Șezlongurile pot fi închiriate la barurile de pe plajă, prețul variind între 7 și 10 euro pentru două șezlonguri și o umbrelă. Unele baruri au și dușuri și cabine de schimb la ieșirea de pe plajă.
Nu-i la fel de aglomerată ca Sidari, fiind o opțiune ideală dacă vrei liniște și nisip fin, cu atât mai mult dacă ai cazare în nord-vestul insulei. De asemenea, față de Sidari sau Glyfada, plaja este mai puțin aglomerată și prețurile sunt mai accesibile, inclusiv la taverne.
Ai grijă să n-o confunzi cu Agios Stefanos de Sud-Est, o altă localitate situată pe coasta opusă a insulei.

Astrakeri este o plajă mai puțin cunoscută, ascunsă într-un golf micuț situat între stațiunile Sidari și Acharavi, pe coasta de nord.
Plaja este accesibilă pe un drum îngust de 1.5 km de la principală.
Plaja are nisip fin și un cadru mai retras, însă stă prost la capitolul facilități față de Sidari sau Acharavi, deci nu uita să vii pregătit cu umbrela și prosopul.
Există șezlonguri și umbrele disponibile pentru închiriat la 10 euro, administrate de taverna The Three Brothers, situată chiar lângă plajă. Parcarea este gratuită, disponibilă atât la capătul dinspre port, cât și la celălalt capăt al plajei.

Kalamaki este situată pe coasta de nord a insulei și se remarcă prin intrarea lină în apă și o bună organizare cu servicii și facilități la îndemână. Este una dintre plajele mai potrivite pentru familiile cu copii din nordul insulei.
Găsești șezlonguri, umbrele și taverne în zonă. Nisipul fin și panta domoală de intrare în mare o fac o alegere confortabilă, fără surprize neplăcute.
Dacă ești cazat în zona Acharavi sau Roda și nu vrei să conduci până la Sidari sau Glyfada, Kalamaki este o opțiune solidă la îndemână.

Issos este situată în partea de sud-vest a insulei, în continuarea lagunei Korission și este una dintre puținele plaje din Corfu cu dune de nisip fin.
Este o plajă lungă de 2.4 kilometri unde nu simți aglomerația nici măcar în lunga august. Nefiind adăpostită de niciun golf, adesea se formează valuri, ceea ce o face una dintre plajele preferate pentru iubitorii de kitesurfing și windsurfing.
Are atât zone libere generoase, cu aspect mai sălbatic, cât și un segment cu șezlonguri și umbrele situat chiar în apropierea parcării.
Prețul pentru închirierea a două șezlonguri și o umbrelă este de 15 euro.
Pe plajă există și un chioșc cu băuturi, înghețată și sandvișuri cu produse locale precum pita cu roșii, feta și măsline la 5 euro.
Dacă ți se face foame și vrei să mănânci ceva rapid, la 5 minute distanță se află Taverna Varkas, o tavernă cu bucătărie tradițională.
Dacă ai chef de o masă mai consistentă, mergi la Taverna Ammolofoss, situată pe drumul de acces către plajă.
Parcarea este gratuită, fiind situată chiar în buza plajei. Deși este generoasă, în iulie și august cu greu mai găsești un loc liber după ora 11:00.
Dacă ai chef de o plimbare poți vizita lacul Korission. Ai grijă că deși pe hartă pare că poți ajunge pe jos, prin dune, plaja este despărțită de lac printr-o pădure de cedri și vegetație deasă.

Marathias este situată în sudul-vestul insulei, numărându-se printre puținele plaje din Corfu de unde poți admira apusul pe mare. De asemenea, se remarcă și printr-un mic parc acvatic cu atracții gonflabile amplasate direct pe mare.
Plaja este cu nisip fin, fără pietre la intrarea în apă iar intrarea în mare este lină, perfectă pentru cei mici. Ai grijă totuși deoarece această intrare lină este posibilă datorită unui banc de nisip aflat sub apă. Astfel, e posibil ca de la un anumit nivel, adâncimea să crească mai brusc, motiv pentru care se pot forma curenți laterali. Chiar dacă plaja are salvamar, e mai bine să fii prudent și să nu te aventurezi.
Plaja este generoasă, fiind împărțită în două sectoare: cel din nord, mai precis din dreptul satului, este amenajat cu șezlonguri, vestiare, dușuri și toalete, iar cel din sud găzduiește câteva beach bar-uri și taverne, fiecare cu propriile șezlonguri.
Prețul variază între 10 și 20 de euro pentru două șezlonguri și o umbrelă. Unele beach bar-uri oferă și WiFi gratuit.
Mai mult, ai acces rapid cu mașina și poți parca chiar la baza plajei.
În materie de mâncare, Fish Eye (fostul Nikos) este chiar pe plajă și are o terasă exterioară cu vedere spre mare, ideală pentru a te bucura de o cină la apus.
Dacă ai chef de pește proaspăt, la 400 m distanță se află Taverna Elia.

Plaja Gardenos este o altă plajă cu nisip auriu din sudul insulei, situată în apropiere de Lefkimmi. Deși este mai puțin cunoscută, este o plajă lipsită de aglomerație, are nisip fin, intrare lină și este mărginită de un masiv de argilă.
Ce o face inedită este faptul că este singura plajă din Corfu unde poți face băi de nămol.
Cât despre amenajare, plaja organizată în două zone, capătul sudic fiind cu taverne, șezlonguri, umbrele, dușuri și cabine de schimb, iar sectorul opus fiind reprezentat de o zonă liberă, mai sălbatică. Ai grijă deoarece, la fel ca pe plaja Marathias, există curenți laterali.
Prețul pentru două șezlonguri și o umbrelă variază între 5 și 10 euro, fiind printre cele mai mici din Corfu. Cât despre mâncare, îți recomand Tavernele Bebis și Tomato de la intrarea pe plajă.
Dacă ai chef de o gustare cu priveliște, mergi la Secret Paradise Beach Bar, o locație mică și cochetă, cocoțată sus, de unde ai o priveliște spectaculoasă.
Ți-a plăcut structura acestui articol? Nu ezita s-o distribui cu cei dragi pentru a-ți planifica zilele de vacanță pe cele mai frumoase plaje de pe insulă.